Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach

Zofia Stanecka w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Płotach

Utworzono dnia 21.04.2016

15 kwietnia 2016 r. w Bibliotece Publicznej odbyło się autorskie spotkanie ze znaną i lubianą przez dzieci pisarką Zofią Stanecką. Najbardziej znaną bohaterką autorki jest oczywiście mała, uwielbiająca wszystko co ma paski Basia i jej najbliżsi. Basia jest jak każde dziecko, czasem grzeczna, czasem nie, czasem rezolutna, a czasem spontaniczna. Jej przygody i zmartwienia mogą spotkać każdego kilkulatka. Może dlatego jest tak lubiana? Bo jest prawdziwa.

Zofia Stanecka rozpoczęła spotkanie od przeczytania fragmentu swojej innej powieści, zatytułowanej „Tajemnica mokrej gąbki”. Zebrani uczniowie po wysłuchaniu tekstu mieli za zadanie uruchomić swoją bogatą i jakże nieprzewidywalną wyobraźnię i dokończyć przeczytany fragment. Padło magiczne pytanie: „Co było dalej?”. Stało się to swego rodzaju punktem wyjścia do ciekawej i inspirującej lekcji na temat powstawania książki i osób, które ją współtworzą. Co to jest książka i co jest potrzebne do jej napisania? Pisarka na podstawie własnej wieloletniej praktyki, krok po kroku w bardzo obrazowy i przystępny sposób podała przepis na książkę. Wykazała się przy tym także niewątpliwym talentem plastycznym i zacięciem aktorskim. Opisała swój warsztat i dzień pracy, trudności z jakimi boryka się pisarz. Unikanie powtórzeń albo pisanie tekstu bez niektórych liter i dwuznaków wymaga, wbrew pozorom, wysiłku i pomysłowości. Pisarka rozbawiła dzieci zdradzając im, że najlepiej jej się pisze książki w wannie, albo w łóżku.

Do pisania oczywiście potrzebny jest pisarz. Potem pomysł. Skąd się biorą pomysły i co może być inspiracją do napisania jakiejś historii? Wszystko co nas otacza, dom, szkoła, droga do szkoły, rzeka, codzienne drobne sprawy, wspomnienia. Krótko mówiąc życie.

Ważnym etapem tworzenia książki jest wymyślenie głównego bohatera. Zofia Stanecka najpierw stworzyła postać dziewczynki, potem dała jej imię, wiek, cechy charakteru. Ustaliła co Basia lubi robić, a co nie , gdzie mieszka, kim są jej rodzice i czy ma rodzeństwo. I tu uczniowie stanęli przed kolejnym twórczym zadaniem. Każdy miał okazję wykazać się pomysłowością i dać upust swojej bogatej wyobraźni i stworzyć własnego bohatera albo opisać swojego wymarzonego kota. Pomysłom nie było końca.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się również, że oprócz pisarza do stworzenia książki potrzebny jest ilustrator (ilustracje to niezbędny element książek dla dzieci), redaktor (należy sprawdzić, czy do tekstu nie wkradły się złośliwe błędy), introligator i wydawca. Istotne są również takie szczegóły jak rozkład strony oraz wielkość i rodzaj czcionki. Uczniowie poznali wiele nowych książkowo-literackich terminów, m.in. stopka redakcyjna, czy „światło w książce”.

Na koniec spotkania dzieci mogły zadać pisarce nurtujące je pytania. Żadne nie pozostało bez odpowiedzi. Po zakupie książki można było otrzymać autograf pisarki. Zainteresowanie było ogromne, a kolejka długa. Jeszcze tylko sesja zdjęciowa i dzieci pożegnały Zofię Stanecką gromkimi brawami.

Zofia Stanecka w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Płotach

Utworzono dnia 21.04.2016, 09:32

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 47

W poprzednim tygodniu: 106

W tym miesiącu: 293

W poprzednim miesiącu: 359

Wszystkich: 17037

BIBLIOTEKA POLECA: