Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach

Historia biblioteki

BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY I MIASTA W PŁOTACH

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach rozpoczęła działalność w  1947 roku. Prowadziła ją  Agnieszka Poznańska.Natomiast uroczyste otwarcie biblioteki miało miejsce 16 stycznia 1949 roku.Początki biblioteki były bardzo trudne i skromne. Księgozbiór składał się z darowizn od ludzi ,garstki społeczników,którzy tworząc bibliotekę pragnęli stworzyć namiastkę normalności po okrucieństwach wojny. W momencie otwarcia księgozbiór liczył 730 woluminów. Przez szereg lat biblioteka nie posiadała odpowiedniego lokalu,była wielokrotnie przenoszona. Dopiero po odbudowaniu Starego Zamku w 1965 roku ,znalazła swoją stała siedzibę. Funkcje kierowników pełniły Czesława Gródecka,Barbara Zdunek,Maria Paprocka,Jadwiga Talerczyk a od 1987 roku dyrektorem biblioteki jest Andrzej Sybidło.

Od 01 stycznia 2010 roku Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach decyzją Uchwały Rady Miejskiej w Płotach Nr XXXVII/360/09 z dnia 16 grudnia 2009 roku działa jako Samorządowa Instytucja Kultury i została wpisana do rejestru instytucji kultury pod pozycją 2.

Dziś biblioteka jest jednym z najczęściej i najliczniej odwiedzanych miejsc użyteczności publicznej. Rocznie ze zbiorów liczących 20 tysięcy woluminów korzysta około 1400 czytelników. Oprócz gromadzenia i udostępniania księgozbioru biblioteka realizuje różne formy pracy z czytelnikiem, między innymi: lekcje biblioteczne,ferie i wakacje z książką,spotkania autorskie, kursy komputerowe. W ramach wypożyczeń międzybibliotecznych na życzenie czytelników sprowadzane są książki z innych bibliotek. W 2005 roku otwarto czytelnie internetową w ramach projektu IKONKA – który był realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Celem programu jest zapewnienie mieszkańcom bezpłatnego dostępu do Internetu. Daje to szansę na zmianę oblicza biblioteki publicznej oraz przywrócenie jej oświeceniowej roli. Realizacja programu IKONKA sprzyja budowaniu społeczeństwa informacyjnego w Polsce oraz wyrównywaniu szans Polaków w dostępie do wiadomości oferowanych przez sieć Internet poprzez otwarcie społeczności lokalnej możliwości dotarcia do wiedzy często dotychczas niedostępnej. W siedzibie biblioteki działa Punkt Informacji Turystycznej,Dyskusyjny Klub Książki oraz Klub Miłośników Klocków LEGO. Ponadto wykonywane są usługi kserograficzne,laminowanie dokumentów,skanowanie i drukowanie.

W Bibliotece pracują :

Andrzej Sybidło syn Piotra -starszy kustosz -dyrektor