Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach

Historia biblioteki

BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY I MIASTA W PŁOTACH

Po zakończeniu II wojny światowej organizowanie bibliotek publicznych na Pomorzu Zachodnim miało fundamentalne znaczenie dla umacniania polskości oraz kształtowania tradycji polskiej kultury na tym terenie. Różne instytucje państwowe i społeczne oraz osoby prywatne rozpoczęły akcję gromadzenia polskich książek, co zapoczątkowało proces organizacji pierwszych wypożyczalni oraz tworzenia podstaw formalno-prawnych do tworzenia ogólnokrajowej sieci bibliotek. Po wydaniu Dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 roku o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi natychmiast przystąpiono do organizowania bibliotek powszechnych. Nad realizacją tego zadania czuwało Ministerstwo Oświaty, a w pierwszej kolejności powstawały biblioteki powiatowe i miejskie oraz od 1948 roku – gminne.

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach rozpoczęła działalność w 1947 roku. Początki biblioteki były bardzo trudne i skromne. Biblioteka mieściła się w ciasnym pokoiku na piętrze budynku przy ulicy Jedności Narodowej obok poczty. Brak było odpowiedniego umeblowania i możliwości urządzenia czytelni. Zachowane sprawozdanie tak charakteryzuje umeblowanie biblioteki : „zwykle półki, dwa stoły i cztery krzesła oraz lada bufetowa”.Księgozbiór składał się z darowizn od ludzi ,garstki społeczników,którzy tworząc bibliotekę pragnęli stworzyć namiastkę normalności po okrucieństwach wojny. W momencie otwarcia księgozbiór liczył 730 woluminów i kilkudziesięciu czytelników. Przez szereg lat biblioteka nie posiadała odpowiedniego lokalu,była wielokrotnie przenoszona. Dopiero po odbudowaniu Starego Zamku w 1965 roku ,znalazła swoją stała siedzibę na parterze obiektu. I choć zajmowała tylko jedną salę to lokalizacja podnosiła rangę i znaczenie biblioteki. Wraz z rozwojem biblioteki i wzrostem liczby czytelników biblioteka otrzymała druga salę a w 1976 roku został utworzony oddział dla dzieci.

Na przestrzeni lat funkcje kierowników pełnili :Agnieszka Poznańska, Czesława Gródecka,Barbara Zdunek,Maria Paprocka,Jadwiga Talerczyk a od 1987 roku dyrektorem biblioteki jest Andrzej Sybidło.

Od 01 stycznia 2010 roku Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach decyzją Uchwały Rady Miejskiej w Płotach działa jako Samorządowa Instytucja Kultury .

Dziś biblioteka jest jednym z najczęściej i najliczniej odwiedzanych miejsc użyteczności publicznej w Płotach. Rocznie ze zbiorów liczących 20 tysięcy woluminów korzysta około 1400 czytelników. Oprócz gromadzenia i udostępniania księgozbioru biblioteka prowadzi szereg działań kulturalnych ,realizuje różne formy pracy z czytelnikiem, między innymi :ferie i wakacje z książką, spotkania autorskie, kursy komputerowe. W ostatnich latach gośćmi spotkań autorskich byli m.in. Wiesław Drabik,Zofia Stanecka,Małgorzata Kalicińska , Krzysztof Korczak, Grzegorz Kasdepke.

Na terenie placówki odbywają się również lekcje biblioteczne,biorą w nich udział dzieci ze szkoły podstawowej a zajęcie te uwzględniają potrzeby wynikające z programu szkolnego.

Biblioteka oferuje również zajęcia dla dzieci przedszkolnych,których celem jest rozwijanie dziecięcej wyobraźni a także wypracowanie nawyku czytania książek w przyszłości.

Od trzech lat biblioteka włącza się do obchodów Narodowego Czytania. Jest to akcja zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego ,która ma na celu głównie popularyzacje czytelnictwa i literatury polskiej .

Biblioteka wychodząc naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych realizuje usługę – KSIĄŻKA DO DOMU. Oferta ta skierowana jest do osób, które za względu na stan zdrowia oraz wiek mają problemy z poruszaniem się i nie mają możliwości korzystania ze zbiorów biblioteki .

Dostarczaniem książek i innych zbiorów do domu zajmują się pracownicy biblioteki . Usługa ta jest bezpłatna.

Wizytówką każdej instytucji jest strona internetowa. Nasza biblioteka od trzech lat prowadzi stronę internetową,na której zamieszczamy zdjęcia, informujemy o nowościach w naszych zbiorach,zawarte są również informacje o przygotowywanych i realizowanych wydarzeniach.

Od 1995 roku zbieramy dawne karty pocztowe z widokami Płotów i okolicznych wsi. Pozyskiwane w formie zakupów i darowizn są znakomitym źródłem ikonograficznym, świadectwem zmian w wyglądzie, architekturze, obyczajowości i życiu codziennym miasta i wsi. Dzięki pocztówkom możemy odbyć prawdziwą podróż w czasie nawet do lat 80/90 XIX w. Obecnie w zbiorach znajduje się około 200 pocztówek.

Oprócz kart pocztowych zgromadziliśmy książki,litografie,szyldy i inne artefakty dotyczące naszej gminy.

W ramach wypożyczeń międzybibliotecznych na życzenie czytelników sprowadzane są książki z innych bibliotek.

W 2005 roku otwarta został czytelnia internetowa w ramach projektu IKONKA – który był realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Celem programu jest zapewnienie mieszkańcom bezpłatnego dostępu do Internetu. Daje to szansę na zmianę oblicza biblioteki publicznej oraz przywrócenie jej oświeceniowej roli. Realizacja programu IKONKA sprzyja budowaniu społeczeństwa informacyjnego w Polsce oraz wyrównywaniu szans Polaków w dostępie do wiadomości oferowanych przez sieć Internet poprzez otwarcie społeczności lokalnej możliwości dotarcia do wiedzy często dotychczas niedostępnej. Do dyspozycji użytkowników są 4 stanowiska komputerowe z najnowszym oprogramowaniem,drukarką, skanerem i kserokopiarką .

W siedzibie biblioteki znalazł miejsce także : Punkt Informacji Turystycznej, Klub Miłośników Klocków LEGO oraz Dyskusyjny Klub Książki ,który w lutym tego roku obchodził 5 -lecie istnienia i zgromadził ludzi ,którzy czytają i lubią dzielić się przeżyciami wywołanymi lekturą.

Biblioteka to nie tylko księgozbiór ale także bibliotekarze,którzy budowali jej wizerunek,dbali o jej rozwój i dzięki nim możemy dziś cieszyć się tak pięknym i przyjaznym miejscem w naszym mieście.

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

BIBLIOTEKA POLECA: