Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach

Nowa publikacja monograficzna o zamkach w Płotach.

Utworzono dnia 03.02.2022

W styczniu 2022 roku biblioteka otrzymała najnowszą publikację monograficzną „ Zamki i ogrody w Województwie Zachodniopomorskim. Płoty/Plathe”,która zawiera wiele nowych faktów historycznych opatrzonych pięknymi fotografiami.

 

"Zamki i ogrody w Województwie Zachodniopomorskim" to seria prezentująca zamki, pałace i dwory z przynależnymi parkami, folwarkami i kościołami, znajdującymi się w tej części Pomorza, która po 1637 r. wchodziła w skład Księstwa Pomorskiego, następnie należała do państwa pruskiego i niemieckiego, a od zakończenia II wojny światowej leży w granicach Polski. Autorami serii zachodniopomorskiej są zarówno polscy, jak i niemieccy historycy sztuki oraz konserwatorzy.

Inicjatorką publikacji była Lisaweta von Zitzewitz( 1954-2020),współtwórczyni Akademii Europejskiej w Kulicach.

W 1994 r. dr Philipp von Bismarck powierzył jej plan przekształcenia dawnej siedziby rodowej w Kulicach w Akademię Europejską, na wzór Akademii Bałtyckiej w Lubece. Po remoncie dworu, ze środków niemieckich i polskich, Akademia Europejska Kulice-Külz rozpoczęła działalność we wrześniu 1995 r. Pod kierunkiem L. v. Zitzewitz Kulice stały się znaczącym miejscem debat i spotkań polsko-niemieckich, z  udziałem badaczy z obu krajów. Dzięki jej zaangażowaniu w Kulicach zorganizowano liczne wydarzenia z udziałem pomorskich historyków, amatorów i dziennikarzy, które były adresowane do mieszkańców Nowogardu i okolic. Tematyka spotkań Akademii Europejskiej koncentrowała się na różnych aspektach stosunków polsko-niemieckich, dziejów Pomorza, czy edukacji politycznej . L. v. Zitzewitz redagowała Zeszyty Kulickie , których ostatni numer ukazał się w 2020 r. W 2002 r., ze względu na problemy ekonomiczne Akademii, dwór w Kulicach przejął Uniwersytet Szczeciński i do 2013 r. w ośrodku działalność prowadziły te dwie instytucje. Od 2014 r. Uniwersytet prowadzi ośrodek w Kulicach samodzielnie, kontynuując i modyfikując dotychczasowy program działalności.

Niniejsza publikacja poświęcona jest pamięci Lisawety von Zitzewitz.

Zapraszamy do lektury w czytelni naszej biblioteki.

Nowa publikacja monograficzna o zamkach w Płotach.

Utworzono dnia 03.02.2022, 11:20

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:
BIBLIOTEKA POLECA: