Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach

Sadzenie drzew przy Starym Zamku

Utworzono dnia 20.05.2024

Wiosna to idealny czas na sadzenie drzew. Dlatego też ,wykorzystując sprzyjające warunki, biblioteka wraz z osadzonymi z Zakładu Karnego w Płotach ,posadziła dwie dorodne lipy (Tilia AmericanaNova) zakupione przez Gminę Płoty w zaprzyjaźnionej szkółce.
Teraz zdobią ul. Kopernika ,przy Starym Zamku.
Lipa to popularne w naszym kraju drzewo. Długowieczne i miododajne, a do tego sporych rozmiarów i bardzo dekoracyjne, co zawdzięcza głównie bogatemu ulistnieniu. Nie bez przyczyny stanowi roślinny element dekoracyjny w parkach, przy drogach i alejach oraz innych nasadzeniach.
Ważną zaletą lipy jest fakt, że jest cenną rośliną miododajną. Podczas kwitnienia odwiedzają ją setki pszczół. Miód lipowy uznawany jest za jeden z najcenniejszych rodzajów i przypisuje mu się działanie lecznicze – pomaga w przeziębieniach, grypie oraz w infekcjach gardła, ma bowiem działanie napotne oraz wykrztuśne.
Podobne właściwości mają kwiaty lipy stanowiące surowiec leczniczy – zawarte w nich składniki wspierają zwalczanie chorób i przeziębień, mają także zastosowanie w schorzeniach nerek, pęcherza moczowego, a także w nerwicach i bezsenności – uspokajają i niwelują nadmierne napięcie. Działają napotnie i przeciwgorączkowo, nadają się także do płukania gardła. Napar z kwiatów lipy możemy spożywać bądź dodawać do kąpieli. Aby zaopatrzyć się w kwiatostany, zbieramy je w czasie kwitnienia w bezdeszczowy dzień, a następnie suszymy w zacienionym i przewiewnym miejscu.

Sadzenie drzew przy Starym Zamku

Utworzono dnia 20.05.2024, 13:01

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 48

W poprzednim tygodniu: 84

W tym miesiącu: 272

W poprzednim miesiącu: 335

Wszystkich: 17678
BIBLIOTEKA POLECA: