Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach

„Podążać za marzeniem – Joseph Conrad, patron roku 2017”

Utworzono dnia 18.09.2017

"Rok Josepha Conrada-Korzeniowskiego" to forma uczczenia 160-lecia urodzin pisarza, autora takich powieści jak m.in. "Jądro ciemności", "Lord Jim" czy "Smuga cienia". Rocznica urodzin artysty przypada 3 grudnia. Jak przypominają autorzy projektu uchwały Conrad-Korzeniowski - właśc. Józef Teodor Konrad Korzeniowski dzięki swojemu dorobkowi "zajmuje niekwestionowaną pozycję klasyka literatury nowoczesnej, który zmienił oblicze prozy powieściowej. Wpływ twórczości Josepha Conrada na współczesną literaturę ma wymiar ponadczasowy, a jego dzieła na zawsze weszły do kanonu lektur. Powstający pod wpływem literatury polskich romantyków dorobek pisarski Josepha Conrada, zawiera uniwersalne wartości etyczne".

W dniu 14 września 2017r. w Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Płotach odbył się wykład p. Cecylii Judek z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie pt.: „Podążać za marzeniem – Joseph Conrad, patron roku 2017”, który opowiadał o życiu i twórczości Józefa Konrada – Korzeniowskiego: syna polskich zesłańców syberyjskich. Na spotkaniu byli obecni uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Płotach.

Pani Cecylia Judek jest współorganizatorką wielu wystaw, konferencji i spotkań literackich odbywających się w Książnicy Pomorskiej. Współpracuje ze środowiskami kulturalnymi i naukowymi regionu. Pozyskuje do zbiorów biblioteki cenne archiwa rodzinne i spuścizny literackie. Dzięki jej zabiegom Książnica Pomorska wzbogaciła się o listy Marii Dąbrowskiej, Jerzego Giedroycia, Wisławy Szymborskiej, a także rękopisy utworów Tadeusza Parnickiego, Andrzeja Kuśniewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i in. Trafiło tu również archiwum Leonarda Borkowicza, pierwszego wojewody szczecińskiego. Współpraca ze Szczecińskim Towarzystwem Kultury zaowocowała pozyskaniem ponad 700 pamiętników i wspomnień, będących plonem konkursu "Dzieje szczecińskich rodzin w XX i XXI wieku.

Zorganizowała także cykle konferencji i sympozjów naukowych i popularnonaukowych: "Kultura umysłowa a tożsamość narodowa i europejska" (wspólnie z Archiwum Archidiecezjalnym), "Ludzie książki Pomorza Zachodniego". Warto także wspomnieć, że jest inicjatorką Wewnętrznej Akademii Bibliotecznej (WAB) - platformy wymiany informacji i doświadczeń bibliotekarzy oraz ludzi związanych z kulturą miasta i regionu.

Pani Cecylia Judek jest niestrudzoną popularyzatorką czytelnictwa i literatury. Wygłasza prelekcje w murach Książnicy Pomorskiej, w bibliotekach regionu oraz w środowiskach seniorów.

„Podążać za marzeniem – Joseph Conrad, patron roku 2017”

Utworzono dnia 18.09.2017, 09:43

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 48

W poprzednim tygodniu: 84

W tym miesiącu: 272

W poprzednim miesiącu: 335

Wszystkich: 17678
BIBLIOTEKA POLECA: