Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach

„Pan Tadeusz” wydanie jubileuszowe

Utworzono dnia 26.10.2023

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach posiada w swoich zbiorach wyjątkowe wydanie (reprint)

„PANA TADEUSZA ”

Adama MICKIEWICZA

z ilustracjami M. E. Andriollego

 

Jest to wydanie toruńskie jubileuszowe z 1999 roku oparte na edycji Księgarni Hermana Altenberga,Lwów 1882 roku.

Michał Elwiro Andriolli ilustrując „Pana Tadeusza” stworzył obrazy, które działają z tekstem i dodają do niego walory estetyczne i edukacyjne bez potrzeby odwracania bezpośredniej uwagi od tego, co wnosi tekst,ponieważ rolą ilustracji jest dodanie osobowości i charakteru bez konkurowania z tekstem.

 

Michał Elwiro Andriolli –(ur. 14 listopada 1836 roku w Wilnie, zm. 23 sierpnia 1893 roku w Nałęczowie) – polski rysownik, ilustrator i malarz, przedstawiciel romantyzmu.

Andriolli specjalizował się w malarstwie oraz grafice. Posługiwał się głównie ołówkiem, tuszem oraz gwaszem. Współpracował m.in. z polskimi czasopismami ilustrowanymi: „Tygodnik Illustrowany”, „Kłosy”, „Tygodnik Powszechny”, „Biesiada Literacka”, „Wieniec”, dla których wykonał wiele ilustracji przedstawiających obiekty zbudowane na ziemiach Rzeczypospolitej (znajdujących się na obecnych terytoriach Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi) – wielu już dziś nieistniejących.

Był wziętym ilustratorem książkowym, który współpracował z warszawskimi, paryskimi i londyńskimi wydawcami. Spośród najbardziej znanych utworów literatury polskiej i obcej ilustrowanych przez Andriollego, należy wymienić takie jak: Stara baśń J.I. Kraszewskiego, Lilla Weneda J. Słowackiego, Meir Ezofowicz E. Orzeszkowej, Urodzony Jan Dęboróg W. Syrokomli, Pamiętniki kwestarza I. Chodźki, Marya A. Malczewskiego oraz Ostatni z Mohikanów J.F. Coopera, Legenda wieków W. Hugo czy Romeo i Julia W. Szekspira. Artysta intensywnie pracował nad obrazami do dzieł Adama Mickiewicza, będąc autorem m.in. najbardziej znanych i dotąd najpopularniejszych ilustracji do Pana Tadeusza.

„Pan Tadeusz” wydanie jubileuszowe

Utworzono dnia 26.10.2023, 13:47

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 39

W poprzednim tygodniu: 64

W tym miesiącu: 66

W poprzednim miesiącu: 302

Wszystkich: 15578

BIBLIOTEKA POLECA: