Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach

NARODOWE CZYTANIE

Utworzono dnia 05.09.2017

W całym kraju i wielu miejscach na świecie odbywało się 2 września Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Prezydent Andrzej Duda, zamykając akcję, zapowiedział, że w przyszłym roku, kiedy świętować będziemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, tematem Narodowego Czytania będą wybrane fragmenty polskiej literatury związane z tą rocznicą.

 

Dwa lata temu prezydent Andrzej Duda wprowadził zwyczaj, że to Polacy wybierają spośród zaproponowanych lektur tę jedną, która będzie przedmiotem wspólnej lektury. W tegorocznym głosowaniu zwyciężyło "Wesele" Wyspiańskiego. Dramat rywalizował z "Beniowskim" Juliusza Słowackiego, "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego i "Pamiątkami Soplicy" Henryka Rzewuskiego. Zapowiadając kolejną edycję akcji Andrzej Duda zaznaczył, że rok 2018 będzie rokiem stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a co za tym idzie, Narodowe Czytanie w kolejnym roku "będzie mieć wyjątkowy charakter".

 

Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 r. ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

 

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach również przyłączyła się ,po raz kolejny, do akcji Narodowego Czytania. O godzinie 16:00 miłośnicy dobrej lektury rozpoczęli czytanie fragmentów „ Wesela” , w przerwach pomiędzy czytaniem utworu przytaczali ciekawostki z życia Stanisława Wyspiańskiego oraz genezę powstania dramatu.

Ozdobą spotkania tradycyjnie już była Marysia Malinowska, która wystąpiła w pięknym stroju Panny Młodej.

Podobnie ,jak w latach ubiegłych, można było podstemplować swoje egzemplarze „ Wesela” okolicznościową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta.

NARODOWE CZYTANIE

Utworzono dnia 05.09.2017, 11:35

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 48

W poprzednim tygodniu: 84

W tym miesiącu: 272

W poprzednim miesiącu: 335

Wszystkich: 17678
BIBLIOTEKA POLECA: