Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach

Anatomia psucia polskiego społeczeństwa-wykład doktora historii Wojciecha Lizaka

Utworzono dnia 12.02.2024

9. lutego b.r. Biblioteka Publiczna w Płotach zaprosiła w swe podwoje Czytelników na wykład doktora Wojciecha Lizaka, zasłużonego dla kultury polskiej historyka, działacza opozycji antykomunistycznej,antykwariusza, autora książek i wystaw, organizatora muzeum kultury polskiej w Szczecinie.
Wykładowca uczynił tematem swojego wykładu dewastację społeczeństwa polskiego przez
systematyczne i systemowe działania najpierw zaborców a następnie okupantów Polski. W swym
wystąpieniu Gość zobrazował, jak w podstępny, perfidny i konsekwentny sposób przebiegał proces
psucia polskiego społeczeństwa przez skuteczne odcinanie go od wszystkiego, co stanowiło niegdyś o jego wielkości. Zdaniem Badacza dziejów zerwaliśmy dialog z przeszłością, a poziom naszych elit jest katastrofalny. Ciągłość naszej kultury pozostała jedynie w języku. Historyk odwołał się w swoim wywodzie do pojęcia kapitału kulturowego stworzonego przez socjologów francuskich Pierre’a Bourdie i Jean-Claude’a Passerona i wykazał , że wszystkie składowe owego kapitału są obecnie w polskim społeczeństwie w stanie zapaści. Rozwinięcie w/w konstatacji znaleźć można w wydanej 2023r. Książce Wojciecha Lizaka "Kakogenika", która jest w zbiorach naszej Biblioteki i do zapoznania z nią szczerze zachęcamy.
Druga część spotkania to rozmowa na temat egalitaryzmu i elitaryzmu w kulturze społecznej , o
kondycji polskiej oświaty, o zakłamaniu obecnym w relacjach między Polakami a sąsiadującymi z nami narodami. Obecni podejmowali złożone problemy, o których warto rozmawiać, by ich nie zakłamywać tak modną poprawnością, by prawdy o nas " nie zabliźniły się błoną podłości", przed czym ostrzegał Stefan Żeromski.
Przybyły do nas mimo lutowej pluchy dr Wojciech Lizak reprezentujący ludzi poddających dojrza-
łej i głębokiej analizie stan naszego społeczeństwa jest dowodem i napawa nadzieją, że, wbrew pesymistycznej wymowie wykładu i wniosków płynących z analiz, " nie rozdziobią nas kruki, wrony..." i może uda się odwlec złowieszcze echo weselnej pieśni ... "ostał ci się jeno sznur ".
Panu Wojciechowi Lizakowi dziękujemy za podzielenie się z nami swoimi przemyśleniami i rozbudzenie w nas refleksji o przyczynach złej kondycji naszej kultury społecznej.

uczestniczka spotkania : Maria Korczyńska

Anatomia psucia polskiego społeczeństwa-wykład doktora historii Wojciecha Lizaka

Utworzono dnia 12.02.2024, 09:55

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 36

W poprzednim tygodniu: 106

W tym miesiącu: 282

W poprzednim miesiącu: 359

Wszystkich: 17026

BIBLIOTEKA POLECA: