Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach

232. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Utworzono dnia 25.04.2023

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Autorami konstytucji był król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

Oryginał rękopiśmienny Konstytucji 3 maja początkowo był przechowywany w Wilanowie w zbiorach Archiwum Publicznego Potockich zgromadzonych przez Stanisława Kostkę Potockiego, uczestnika obrad Sejmu Czteroletniego. W latach 70. XIX wieku na mocy umów rodzinnych archiwum zostało przekazane do podkrakowskich Krzeszowic, a po 1945 roku powróciło do Warszawy i znalazło się w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

Konstytucja to ważny temat, który warto przybliżyć również dzieciom,zapoznać je najważniejszymi pojęciami i postaciami związanymi z tym wydarzeniem. Bardzo pomocne w tym są książki dla dzieci o tematyce historycznej,które znajdują się w naszej bibliotece i z których podczas spotkania korzystały dzieci z klasy III Szkoły Podstawowej nr 2.

Bardzo dziękuję Pani Małgorzacie Sztuce za stałą współpracę.

Bogumiła Sybidło

232. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Utworzono dnia 25.04.2023, 12:56

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 39

W poprzednim tygodniu: 64

W tym miesiącu: 66

W poprzednim miesiącu: 302

Wszystkich: 15578

BIBLIOTEKA POLECA: