AKTUALNOŚCI, strona 2:
Dyplom w akcji "Mała książka - Wielki człowiek" dla Zosi!

„Mała książka – wielki człowiek” to największy w Polsce i Europie program promujący czytelnictwo wśród dzieci i rodziców.
Zosia to super czytelniczka, która już po raz czwarty otrzymuje dyplom w akcji „Mała książka – wielki człowiek”. Serdecznie gratulujemy Zosi!
Słowa uznania kierujemy również do Rodziców Zosi, którzy są świadomi, że wspólne czytanie może bardzo pomagać w rozwoju i wychowaniu dziecka.
Pamiętajmy - codzienne czytanie dziecku dla przyjemności i radykalne ograniczenie mediów wizualnych to najlepsza inwestycja w jego przyszłość!
Cały wiek w ruinie.

Historia Starego Zamku w Płotach sięga aż roku 1470, kiedy to na miejscu zniszczonej warowni wzniesiono murowany budynek otoczony wałem i fosą. Następnie na przestrzeni jednego stulecia zamek został rozbudowany dwukrotnie. Mieszkańcy starszej daty zapewne pamiętają czasy, kiedy na miejscu naszego zabytku stała jedynie ruina.
czytaj dalej... na temat: Cały wiek w ruinie.Nowa kadra pracownicza w bibliotece.

W marcu 2025 roku nastąpiły zmiany kadrowe w bibliotece. Oto nowy zespół:
DYREKTOR: ANDRZEJ SYBIDŁO
BIBLIOTEKARZ: BOGUMIŁA SYBIDŁO
BIBLIOTEKARZ: KAROL KUŚNIERZ
GŁÓWNY KSIĘGOWY: WIOLETTA WRONOWSKA
czytaj dalej... na temat: Nowa kadra pracownicza w bibliotece.Spotkanie z prof. Magdaleną Szpunar

W dniu 20 marca w naszej bibliotece odbył się wieczorek poetycki, którego gościem specjalnym była Pani Magdalena Szpunar - profesor Uniwersytetu Śląskiego i autorka kilku, poruszających tomików poezji. Uczestnicy naszego spotkania wsłuchiwali się w twórczość Pani Magdaleny, dowiedzieli się czym jest poezjoterapia i rozmyślali nad znaczeniem uczuć, które często są przez nas odsuwane na dalszy plan. Śmiało możemy stwierdzić, że to krótkie spotkanie trafiło do serc naszych gości.
Pamiątka po Stoczni Szczecińskiej

Dzisiaj prezentujemy Państwu niewielką pamiątkę po niezwykle ważnym dla naszego regionu miejscu.Na fotografii przedstawiony jest mosiężny model okrętu - pamiątka po nieistniejącej już Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego.Stocznia ta została przekształcona z byłych niemieckich stoczni AG Vulcan i Oderwerke zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej, lecz imię Adolfa Warskiego stocznia uzyskała dopiero w roku 1959. Przez cały okres swojego istnienia (a więc do roku 1998), w stoczni tej powstało łącznie 597 okrętów, na podstawie 71 projektów.
czytaj dalej... na temat: Pamiątka po Stoczni SzczecińskiejPlastuś w naszej bibliotece!

Pierwszaki z wizytą w bibliotece.
Zaproszenie na spotkanie poetyckie z prof. Magdaleną Szpunar.

Szanowni Państwo,
Model rozbudowy Nowego Zamku

Na łamach naszej strony prezentowaliśmy już Państwu wiele kartek pocztowych ukazujących nasze miasteczko w początkach ubiegłego stulecia. Na poniższej pocztówce ukazany jest Nowy Zamek pod ciekawym kątem.
Tyle, że to nie jest nasz ukochany zabytek, a jego pomniejszony model.
Stary i nowy dworzec w Płotach.

Dzisiaj prezentujemy Państwu dwie nowe pocztówki, które weszły w skład bibliotecznej kolekcji.
Na kolorowej fotografii widnieje budynek starego dworca, który wybudowany został w drugiej połowie XIX wieku. Czarno-biała pocztówka przedstawia budynek nowego dworca, powstałego po 1900 roku jako najnowocześniejszy dworzec na trasie Szczecin - Kołobrzeg.
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych,święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski.
Dzień ten został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120-180 tys. Polaków.
Powojenne podziemie antykomunistyczne stanowiło naturalną kontynuację działalności niepodległościowej dla tysięcy żołnierzy z okresu okupacji II Wojny Światowej.