Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach

WOJCIECH ROSZKOWSKI „Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej”.

Utworzono dnia 22.10.2019

Czy to już koniec naszej cywilizacji?

Polecamy książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny. Upadek zachodniej kultury, do której przecież i my, Polacy, należymy, wieszczono co prawda już sto lat temu, ale wówczas była to bardziej przepowiednia niż udokumentowana teza. Dziś nasze wielowiekowe dziedzictwo zostało przez elity europejskie oraz amerykańskie w całości odrzucone, co uznaje się za wyraz… postępu.

Konsekwencją takiej postawy jest zrównanie zbrodni i osiągnięć, wierności i zdrady, bohaterstwa i tchórzostwa, mądrości i głupoty, kłamstwa i prawdy. Obrazowo rzecz ujmując, zwolennicy teorii o istnieniu wielu prawd chcą się przejrzeć w roztrzaskanym lustrze.

Autor „Roztrzaskanego Lustra” analizuje setki przejawów dekadencji; czyni to w sposób barwny i wielostronny. Jego opisy i refleksje są logiczne oraz przekonujące. Język książki jest jej niepodważalną zaletą: lapidarny, skrzący dowcipem, mimo poruszania skomplikowanych spraw – prosty, precyzyjny i zrozumiały.

- To jest książka, którą chciałbym zainteresować nie tylko ludzi przekonanych, że dzieje się niedobrze - chrześcijanie mogą tak w dużej mierze czuć. Chcę także dotrzeć do ludzi, którzy myślą i mają wątpliwości czy jest aż tak źle. Niektórzy mogą odebrać ten opis za zbyt drastyczny, ale taka jest nasza rzeczywistość – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, autor książki.

„Roztrzaskane lustro” wciąga Czytelnika i zaprasza do myślenia. Szczególnej uwadze polecamy rozdział 9 „ Cywilizacja śmierci”.

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 1

W poprzednim tygodniu: 26

W tym miesiącu: 119

W poprzednim miesiącu: 158

Wszystkich: 5689

BIBLIOTEKA POLECA: