Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Płotach

23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.

Utworzono dnia 29.10.2019

 

W dniach od 24.10.2019 do 27.10.2019 roku na terenie Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO w Krakowie, na ulicy Galicyjskiej, odbywały się 23.Międzynarodowe Targi Książki. W Targach wzięła udział Bogumiła Sybidło, która reprezentowała naszą bibliotekę jako akredytowany gość branżowy.

Około 68 tysięcy czytelników, 572 wydawców i ponad 800 autorów – wszystkich od wejścia witały słowa Carlosa Ruiza Zafóna „Czytać to bardziej żyć”, które były tegorocznym hasłem przewodnim Targów. Można było odnieść wrażenie, że osoby kierujące się zdecydowanym krokiem w kierunku EXPO Kraków, aby wziąć udział w największym literackim święcie w Polsce, dobrze wiedzą, co znaczą te słowa. Każda kolejna godzina spędzona wśród książek tylko utwierdzała w przekonaniu, że kontakt z książką to najlepsze, co nam się może przydarzyć.

Tradycyjnie w czwartek, czyli pierwszego dnia Targów, w samo południe w EXPO Kraków zabrzmiał hejnał mariacki. Ta, chyba najbardziej rozpoznawalna krakowska melodia, od lat towarzyszy oficjalnemu otwarciu Targów.

Fala euforii związana z przyznaniem Nobla Oldze Tokarczuk dotarła także na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®. Już drugiego dnia Targów księga z gratulacjami, którą organizatorzy wspólnie z czytelnikami stworzyli dla noblistki, była prawie pełna. Liczba chętnych do wzięcia udziału we wspólnym video, które miało na celu pokazać, z jak ogromną radością przyjęliśmy werdykt Akademii Szwedzkiej, również przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Młodsi i starsi, w grupach lub indywidualnie z dumą przyklejali sobie wlepki „#taksięcieszę Nobel dla Olgi Tokarczuk” i odważnie stawali przed kamerą. I znów nie można się było oprzeć myśli, że czytanie realnie zmienia ludzi.

- Takie wydarzenia jak targi książki pomagają czytelnikom(…). To jest jedna z niewielu okazji w ciągu roku, aby się spotkać, poznać wydawców, porozmawiać z pisarzami. Do tego dochodzi tegoroczny Nobel - to wyjątkowa sytuacja! Mam nadzieję, że na dłuższy czas literatura wybije się, zaistnieje w mediach. Nie mieliśmy do czynienia z tym wcześniej - powiedział Marcin Baniak, Dyrektor Działu Promocji Wydawnictwa Literackiego, które od 18 lat wydaje książki Olgi Tokarczuk.

Łączny czas trwania wydarzeń wpisanych w program 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie wynosi ponad 1000 godzin. Gdyby odbywały się jedno po drugim, trwałyby bez przerwy przez 41 dni. Są to nie tylko spotkania z autorami, ale także warsztaty, dyskusje czy ogłoszenia wyników ważnych konkursów związanych z książką.

Udział w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie® okazuje się być najlepszym sposobem, aby zarazić dzieci pasją do literatury. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze dzieci na własne oczy widzą znane z telewizji czy Internetu osoby z książką w ręku, o książce opowiadające lub książki podpisujące. Po drugie - często po raz pierwszy - w podobnej sytuacji widzą swoich rówieśników. Jeśli dziecko miłości do czytania nie wyniesie z domu, żadna siła go do tego nie zmusi, chyba że… przykład rówieśników lub celebrytów!

Nie sposób wspomnieć o wszystkich spotkaniach, które odbyły się podczas Targów. Jak zawsze tłumy ustawiały się do Katarzyny Bondy, Wojciecha Chmielarza, Jacka Dukaja, Rafała Kosika, Brandona Mull’a, Remigiusza Mroza, Janusza Leona Wiśniewskiego, Jacka Piekary, Ewy Pirce czy Mariusza Szczygła,laureata NAGRODY LITERACKIEJ NIKE 2019.Emocje towarzyszące spotkaniom były tym większe, że sporo książek na Targach miało swoje prapremiery, jak najnowsza książka Vincenta V. Severskiego o jednej z najbardziej znanych agentek II wojny światowej, która trafi do księgarń dopiero 30 października, czy premiery - jak czwarty tom bestsellerowego cyklu „Odrodzone Królestwo” Elżbiety Cherezińskiej, czy biografia profesora Zimbardo,uznawanego na świecie jako głos i twarz współczesnej psychologii.

Jak zapisze się 23. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®? Z pewnością zapamiętamy gigantyczny entuzjazm czytelników wywołany przez werdykt Akademii Szwedzkiej, wszechobecne żółte wlepki „Nobel dla Olgi Tokarczuk #taksięcieszę” i księgę pełną gratulacji. Zachwyt budzi ścianka ilustratorów, gdzie debiutujący twórcy przez cały okres trwania imprezy mogli przypinać swoje prace oraz pokryta od góry do dołu rysunkami scena w Salonie Komiksu. Jednak miłośnicy książek, którzy w tym roku tłumnie odwiedzili Targi, zostawili po sobie coś jeszcze - nadzieję, że poziom czytelnictwa w Polsce ma szansę powoli rosnąć.

23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.

Utworzono dnia 29.10.2019, 08:26

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 84

W poprzednim tygodniu: 59

W tym miesiącu: 224

W poprzednim miesiącu: 359

Wszystkich: 16968

BIBLIOTEKA POLECA: